Mať či nemať zlato vo svojom portfóliu?

Mať či nemať zlato vo svojom portfóliu?

Dnes je na Slovensku stále veľmi málo finančných poradcov, ktorí majú vo svojom portfóliu okrem akcií, fondov, poistenia a rôznych ďalších produktov aj drahé kovy (zlato, striebro, platina… vo fyzickej forme nie vo fondoch, etf a podobne). Žiaľ, väčšina finančných poradcov zlato ako investíciu odsudzuje. Prečo? Myslím si osobne, že to ani sami nevedia. Alebo keď s niektorými rozprávam tak mi povedia, že im niekto povedal, že to nie je dobre, že cena ide dole, hore, nie je tam úrok, radšej predaj fondy a akcie tam viac zarobíš a klient tam vidí aj úroky.

Stretávam sa s ľuďmi, čo o zlate nevedia absolútne nič, ale vedia, že zlato nie je dobrá investícia. Veď im to povedal ich nadriadený, tak to musí byť pravda. Aký paradox že?

Netvrdím, aby ľudia všetky svoje prostriedky dali do fyzického zlata, to nie. Ale myslím si, že by zlato malo byť súčasť portfólia každého investora nehovoriac o tom, že v čase keď je situácia na finančných trhoch veľmi neistá, keď sa píše o možnom reštarte ekonomiky, keď pomaly všetky akcie sú v mínuse.

Ten kto sa skutočne zaujíma o dianie vo svete financií mi dá iste za pravdu. Ten čo nie, tak nikdy nebude súhlasiť. No podstatné je to, že veľa ľudí klienta zavádza, aj keď možno nie úmyselne. No robí to. Ruku na srdce, ako ste na tom vy?

Oficiálne štatistiky hovoria o tom, že euro od jeho zavedenia stratilo viac ako 50% z kúpnej hodnoty. To znamená, “medzi riadkami”, že každý finančný produkt v eurách utrpel. To znamená, že držať v banke je čistá strata, nehovoriac o rizikách bankového sektora, kedy podľa súčasnej európskej legislatívy môžu kedykoľvek “znárodniť” Vaše ťažko zarobené úspory. Na Cypre aj v Grécku to už zažili.

Ako vysvetlí daný poradca klientovi, keď trhy skutočne skolabujú a on príde o svoje investície, že mu neponúkol časť svojich prostriedkov investovať do drahých kovov, napríklad do zlata o ktorom sa hovorí ako o bezpečnom prístave pre svoje investície v čase finančnej neistoty? Nie je lepšie tomuto predísť? Alebo je to len preto, že by daný poradca mal malú províziu? V tom prípade to je ale sebec a nie poradca! To je môj názor, nie každý s nim musí súhlasiť.

Pokiaľ teda predávate finančné produkty a nemáte vo svojom portfóliu drahé kovy, pouvažujte o pridaní tejto komodity do svojho portfólia. Ak by ste chceli ďalšie informácie, môžete nás kontaktovať.

V priloženom grafe, si môžete pozrieť ako si zlato stálo za obdobie 15 rokov. Môžete tam vidieť, že aj napriek tým rečiam o tom, že zlato klesá, v mene euro bola priemerná ročná zmena 10.2% To je 290% Za 15 rokov. Gram, bude vždy gram vážený. A v grafe, môžete vidieť, že v každej mene si viedlo vynikajúco.

Ako sú na tom vaše investície v papierovej mene? Na to si už ale odpovedzte každý sám, lebo to sami najlepšie viete…

vyvoj-ceny-zlata

Screenshot at 2016-02-25 16:21:23